Góra Siemierzycka

Góra Siemierzycka

Góra Siemierzycka (256 m n.p.m.) to najwyższe wyniesienie na Pojezierzu Bytowskim i druga co do wysokości kulminacja wzgórz morenowych na Pomorzu, po Wzgórzach Szymbarskich z Wierzycą na Pojezierzu Kaszubskim. Położona jest na terenie sołectwa Płotowo, w okolicach wsi Rekowo. Wyniesienie to jest usytuowane na południowym skraju wielkiego wału czołowomorenowego. Na południe od Rekowa teren obniża się i spłaszcza, przechodząc z wolna w rozległą i piaszczystą równinę sandrową, opanowaną współcześnie przez bory sosnowe. Na północ od Rekowa, w stronę Bytowa, teren jest pagórkowaty, a gleby gliniaste, ciężkie i zajęte przez lasy liściaste i mieszane.

Pierwsza wieża widokowa w tym miejscu stanęła jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Kolejna spłonęła. W 2005 roku zbudowano drewnianą wieżę o wysokości 16 m z tarasem widokowym na wysokości 12m. W 2017 roku z powodu złego stanu konstrukcji wprowadzono całkowity zakaz korzystania z obiektu i wkrótce zdecydowano o rozbiórce. Na szczycie wzniesiono nową wieżę widokową. Oficjalne otwarcie wieży odbyło się w sobotę, 11 lipca 2020 r. Aby wejść na wieżę należy pokonać 86 schodków. Z tarasu widokowego umieszczonego na wysokości 17,2 m można podziwiać wspaniałe widoki, a przy dobrej pogodzie dojrzeć okoliczne miejscowości.

Parametry wieży widokowej:

Na Górę Siemierzycką można wejść od strony Płotowa lub podążając wyznaczoną ścieżką turystyczną "Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa i Płotowa", która rozpoczyna się przy Punkcie Informacji Turystycznej w Rekowie.

Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa ...Poprzedni

zobacz również

Ścieżki przyrodnicze

Ścieżki przyrodnicze

W okolicy zostało wyznaczonych kilka ciekawych Ścieżek przyrodniczych, które dzięki ustawionym na nich tablicom informacyjnym i oznakowaniu, umożliwiają wędrówki ... więcej
Cerkiew pw. św. Jerzego

Cerkiew pw. św. Jerzego

Kościół pw. św. Jerzego z lat 1675-1685, dawna świątynia ewangelicka (niem. Bergkirche St. Georg), zbudowany charakterystycznym systemem ryglowym, obecnie, po generalnym ... więcej
Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa i Płotowa

Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa i Płotowa

więcej

Dom Kaszubski, Sierżno 292/8, 77-100 Bytów | Tel: +48 601 314 822marcin@dom-kaszubski.pl

© Dom Kaszubski 2020 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda